Veritabanları

 

American Academy of Pediatrics (AAP)

Erişim adresi: http://intheloop.aap.org/

İçerik: Aşağıda yer alan dergileri içermektedir.   
Pediatrics , Pediatrics in Review, 
NeoReviews,
AAP Grand Rounds,
AAP News  

American Chemical Society (ACS)

Erişim adresi: http://pubs.acs.org/action/showPublications?display=journals

İçerik: Amerikan Kimya Derneği tarafından yayınlanmakta olan dergileri kapsamakta olan ACS veritabanında kimya alanında tam metin 68 dergiye elektronik erişim sağlanmaktadır. Dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur. En eskisi 1879 yılı olmak üzere bünyesinde barındırdığı dergilere arşiv satın alma ya da kiralama yolu ile erişim sağlanmaktadır.                          

Yardım

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA)

Erişim adresi: https://arc.aiaa.org/

İçerik: Havacılık, uzay ve savunma mühendisliği ile biliminin gelişmesine adanmış, dünyanın en geniş kapsamlı profesyonel derneklerinden biridir. 8 dergisi, 300'ü aşkın elektronik kitabı, 1963 yılına kadar uzanan bir arşive sahip olan konferans tutanakları ve standartlarıyla kullanıcılara kapsamlı bir bilgi kaynağı sunar.              

Ayeum

Erişim adresi: https://www.ayeum.com/

İçerik: Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik eğitim platformudur. 2020 yılı için erişime açılmıştır.

 

Annual Reviews

Erişim adresi: www.annualreviews.org

İçerikDergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır. Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56'sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42'si Annual Reviews yazarlarıdır. Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar. Dergi etki faktörleri için https://www.annualreviews.org/about/impact-factors adresine bakabilirsiniz. Yeni ciltler yayınlandığında içindekiler tablosu hakkında ve diğer faydalı konulardaki eposta uyarılarını almak için kullanıcı adı ve parola oluşturarak Kayıtlı Kullanıcı olmanız önerilir. Unutmayınız: (parola 8 karakterden oluşmalı ve büyük harf, sayı ve en az bir adet harf/sayı dışı karakter içermelidir). Kayıt yaptıran üyelerimiz, yayınlandıkça oluşturulan ve bazen resmi yayından altı ay kadar önce çıkarılan Reviews in Advance'e erişme olanağına sahip olacaklardır.

Beck Online

Erişim adresi: https://beck-online.beck.de

İçerik: 500 adet tam metin kitap, 100 adet tam metin profesyonel hukuk dergisi, 1.000.000'dan fazla mahkeme kararı, Yasalar, Hukuk yorumları, Tüm federal tüzük, Eyalet tüzükleri gibi sayısız kaynağa erişim imkanı sunar.

 

Yayın Türü Almanca

Yayın Türü Türkçe

Sayı

Kommentare

Yorumlar

278

Handbücher

Klavuzlar

165

Lexika

Ansiklopediler

7

Formulare

Formlar

40

Rechtsprechung

İçtihat

11

Gesetzessammlungen und Normen

Hukuk, koleksiyonları ve standartları

84

Zeitschriften

Dergi

118

Veranlagung

Değerlendirmeler

17

Arbeitshilfen/Berechnungsprogramme

Çalışma Klavuzları/Hesaplama Programları

48

Sonstige Inhalte

Diğer İçerik

6

Fachdienste/Fachnews

Profesyonel Hizmetler/ Uzman Haberler

36

Britannica Online

Erişim adresi: http://academic.eb.com/

İçerik: Britannica Academic Edition, tüm dersler ve konular ile alakalı geniş ve derinlemesine bilgiye erişebileceğiniz, yüz binlerce tam metin makaleler ve birincil kaynaklardan oluşan bir kaynaktır. Portal içerisinde 85.000'den fazla makale, 800.000 üzerinde süreli yayın tam metni, 50.000 üzerinde resim, 2.000'den fazla video, 10.000'i aşkın e-kitap ve ana kaynak bulunmaktadır. Ayrıca Biyografi bölümü, Dünya Atlası ve "Timeline" portalın sundukları arasındadır. Tek bir arama ile güncel kaynaklara, görsel işitsel materyallere ulaşabilirsiniz. Portala PC, ipad, tablet ve benzeri cihazlar ile 7/24 erişim sağlayabilirsiniz.Britannica Academic Edition, tüm dersler ve konular ile alakalı geniş ve derinlemesine bilgiye erişebileceğiniz, yüz binlerce tam metin makaleler ve birincil kaynaklardan oluşan bir kaynaktır. Portal içerisinde 85.000'den fazla makale, 800.000 üzerinde süreli yayın tam metni, 50.000 üzerinde resim, 2.000'den fazla video, 10.000'i aşkın e-kitap ve ana kaynak bulunmaktadır. Ayrıca Biyografi bölümü, Dünya Atlası ve "Timeline" portalın sundukları arasındadır. Tek bir arama ile güncel kaynaklara, görsel işitsel materyallere ulaşabilirsiniz. Portala PC, ipad, tablet ve benzeri cihazlar ile 7/24 erişim sağlayabilirsiniz.

Yardım

Cab Abstract

Erişim adresi: http://www.cabdirect.org/

İçerik: Tarım, ormancılık ve yaşam bilimleri içinde birbirine bağlı disiplinlerin uluslararası yayınlarını kapsayan, profesyonelce hazırlanmış en geniş veritabanıdır.

Yardım

Clinical Key

Erişim adresi: https://www.clinicalkey.com/#!/

İçerik: Elsevier yayınevine ait ClinicalKey aranılan klinik bilginin bulunmasını ve uygulanmasını kolaylaştırarak klinik kararları destekleyen bir klinik arama motorudur. Clinical Key veritabanı içinde 37 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır.      Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlası Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır. MD Consult, First Consult ve Clinics of North America dergilerinin tamamını ve ayrıca 1.300’den fazla kitap, 600’den fazla en saygın dergiyi ve 60.000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu bir araya getirerek kullanıcılarına sunmaktadır.

Önemli Not: Kitap içeriklerini PDF olarak indirebilme ve çıktı alma için sadece bir kez www.clinicalkey.com sayfasının sağ üst köşesinde bulunan ''Register'' ikonuna tıklayıp kayıt yapmanız yeterlidir. Bu kayıt işleminden sonra kendi hesabınıza girerek aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz:

1) Çıktı alma 
2) PDF içeriklerine erişim ve download 
3) Resimleri otomatik sunuma ekleme: Presentation Maker 
4) Arama sonuçlarınızdaki içerikleri daha sonra okumak için okuma listenize ekleme: Reading List

Dergi içeriklerini PDF olarak indirme ve çıktı alma için kendi hesabınıza giriş yapmak gerekmemektedir.

 

 

1,400+ Konu Sayfası

1400’den fazla hastalık Konu Sayfası; risk faktörleri, klinik belirtiler, teşhis, tedavi ve daha fazlası hakkında temel/öz klinik bilgileri sunmaktadır.

1,100+ Tam Metin Kitap

1100'den fazla medikal ve cerrahi kitap; Örneğin; Gray’s Anatomy, Goldman’s Cecil Medicine, Braunwald’s Heart Disease, Campbell’s Operative Orthopaedics ve daha fazlası.

600+ Dergi

600'den fazla Elsevier dergisi;  Yüksek impakt faktörlü dergilerden bazıları; The Lancet ve Journal of the American College of Cardiology. (2007'den itibaren)

50+ Klinik Derleme

Clinics serilerinden cerrahi ve medikal inceleme makaleleri

850+ First Consult Monografı

Bakım noktasında karar vermede yardımcı olacak kısa ve öz klinik cevaplar bulmak için güvenilir bir kaynak.

300+ Procedures Consult Videosu

Bu video modulü, kullanıcıların bir tekniği öğrenmeleri veya becerilerini geliştirmeleri için adım adım prosedür videolarını içerir.

17,000+ Tıbbi ve Cerrahi Video 

30'dan fazla uzmanlık alanı için, prosedür ve tıp konularını kapsayan yüksek kaliteli videoları içerir.

2.2 Milyon+ Görsel İçerik

Tüm görseller Presentation Maker özelliği ile sunuma eklenebilir.

2,900+ İlaç Monografı

Gold Standart'tan alınan 2900'den fazla ilaç monografı içerir.

MEDLINE Özetleri

Tamamı indekslenmiş Tüm MEDLINE özetleri, günlük olarak National Library of Medicine (NLM)’den çekilmektedir.

4,500+ Uygulama Rehberi

Dergilerdeki uygulama rehberleri özel ve kamu sektöründen, özetler ise National Guideline Clearinghouse'dan alınmaktadır.

Klinik Deneme Bilgileri

clinicaltrials.gov veritabanındaki tüm klinik deneme bilgileri ClinicalKey içerisinden taranabilmektedir.

15,000+ Hasta Eğitim Materyali

Hasta Eğitim Materyalleri hastalar için iletişim bilgileri ve özel bilgiler de eklenerek özelleştirilebilir. Çoğu materyal hem İngilizce hem de İspanyolca olarak mevcuttur.

 

Ebook Central

Erişim adresi: https://ebookcentral.proquest.com/lib/osmangazi-ebooks/home.action?ebraryDocId=null

İçerik: Ebook Central 209.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme&Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.

Ebook Central Bilgilendirme Broşürü

Ebook Central Kullanım Klavuzu

EbscoHost

Ebsco Ebook Collection İçerik: 218,000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO eBook Collection disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır. İçeriğinde 218,000+ disiplinlerarası akademik e-kitap bulundurmaktadır.

Erişim adresi: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ddh

(Bu kaynağı istisnasız tüm fakülte ve bölümleriniz kullanabilir)

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               İçerik

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Yardım

Elsevier Ebooks

ERİŞİM ADRESİ: https://www.sciencedirect.com/

İÇERİK:  Fen bilimleri, mühendislik, yaşam bilimleri, sosyal - beşeri bilimler ve sağlık bilimleri kategorilerinde 30 binden fazla e-kitap, 5 binden fazla e-dergi bulunduran ELSEVIER Science Direct E Books koleksiyonu, Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen abonelikle birlikte 2021 yılı Kasım ayına kadar erişime açılmıştır

Emerald

Erişim adresi: www.emeraldinsight.com  

İçerik: Yönetim bilimleri alanında uzman, uluslararası bir yayınevi olan Emerald’ın bütün dergilerini içeren Premier koleksiyonu muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım,  bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 306 dergi bulunmaktadır. Muhasebe, işletme, iktisat, ekonomi, yönetim ve starteji, pazarlama, turizm ve otelcilik, bilgi ve bilgi yönetimi, öğrenme ve organizasyonel çalışmalar, operasyon, lojistik ve kalite, eğitim, mühendislik, sağlık ve sosyal hizmetler ve kütüphanecilik konularında dergilerden oluşan tam metin bir veri tabanıdır.

İdeal Online

ERİŞİM ADRESİ: http://www.idealonline.com.tr/IdealOnline/

İÇERİK: 635 Süreli Yayın , 10.000 Dergi Sayısı , 80.000 Tam Metin Makale.

İdealonline güncel içerik bilgileri:

  • 635 Süreli Yayın
  • 10.000 Dergi Sayısı
  • 80.000 Tam Metin Makale

IEEExplore

Erişim adresi: http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/dynhome.jsp?tag=1

İçerik: İçeriği elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojisi, bilgisayar, biomedikal mühendisligi, fizik vb. konularda tam metin erişim vermekle birlikte veri tabani IEEE ve IEE' nin dergi, konferans ve standartlarını içermektedir.Güncel, yilda 151 IEEE Dergisi, 25 IET Dergisi, 20 IET Konferans ve 900 Konferans, 2100 Standarta erisim saglanmaktadir.

Yardım 

Incites

İçerik:  Araştırma girdi ve çıktılarının ölçümü, güncel trendlerin takibi ve makalelerin, dergilerin, kurumların, kişilerin ve bölgelerin karşılaştırılması imkanını sunan, bütünleşik web tabanlı tek akademik platformdur. Web of Science kapsamındaki akademik yayınları ve aldığı atıfları gelişmiş bibliyometrik göstergeler ile birlikte sunmaktadır.

 

Product Name

URL to access

InCites - Benchmarking

incites.clarivate.com

InCites Journal and Highly Cited Data

jcr.clarivate.com

 

esi.clarivate.com

JOURNAL CITATION REPORTS - INTERNET

jcr.clarivate.com

INCITES ESI ESSENTIAL SCIENCE INDICATORS INTERNET    

esi.clarivate.com

 

NOT:    InCites data setleri oluşturmak, WoS’tan veri kaydetmek gibi işlemler içi kayıt (register) olmak zorunludur. Ayrıca WoS’tan InCites’a geçiş için kullanıcı adı şifre almak gerekmektedir.

Institute of Physics (IOP)

Erişim adresi: http://iopscience.iop.org/journals

İçerik: Astronomi ve astrofizik, biyoloji, kimya, bilgisayar, eğitim, mühendislik, ölçüm, materyaller, matematik, tıp, nanoteknoloji, fizik vb. alana 100'den fazla dergiye ve tam metin makaleye erişim imkanı sunar. 1874’ten günümüze tüm IOP dergilerine erişim imkanı sağlar.

Intihal Net

Erişim adresi: https://www.intihal.net/

İçerik: Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz.
Not: Kurumsal mail hesabınız ile kayıt olunması zorunludur..

IMF eLibrary

Erişim adresi: http://www.elibrary.imf.org/

İçerik: IMF eLibrary küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan, içerisinde 310 tanesi kitap olmak üzere 15000 in üzerinde çeşitli kaynaklara ve bir milyondan fazla veri serisine erişim sağlayan bir veritabanıdır. 

Ithenticate

Erişim adresi : http://www.ithenticate.com/

İçerik : iThenticate kullanımıyla ilgili olarak; bildiğiniz üzere, iThenticate programını, üniversitelerde, Dr. ve üstü ünvana sahip kişiler, sadece kişisel makalelerinin analizi için kullanabilir. Ayrıca, dergi editörleri de söz konusu programı kullanabilirler, ancak; dergi, üniversite tarafından yayınlanan bir dergi olmalıdır ve editör de üniversite personeli olmalıdır.

Not: Kullanıcı adı ve şifre için sureli@ogu.edu.tr adresine mail atınız.

Yardım

Journal Citation Reports

Erişim adresi:  jcr.clarivate.com

İÇERİK: Journal Citation Reports, eleştirel ve atıf verilerine dayalı dünyanın önde  gelen dergilerini değerlendirmek için tarafsız, sistematik ve objektif araçlar sunan, ölçülebilir istatistiki bilgiler içeren kapsamlı bir veritabanıdır. Journal Citation Reports, atıf referanslarını inceleyerek, araştırma, dergi ve kategori düzeylerindeki etkileri ölçmekte ve alıntı yapılan ve atıfta bulunulan dergiler arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Web of Science’dan alınan dergi verileri işlenir,  değerlendirilir, hesaplanır ve “DÜNYANIN EN ÖNEMLİ DERGİLERİ” Journal Citation Reports aracılığı ile sunulur.

Jstor

Erişim adresi: http://www.jstor.org/

İÇERİK: JSTOR, 75 disiplinde 10 milyondan fazla akademik dergi makalesine tam metin erişim sağlayan multidisipliner bir veri tabanıdır. Veri tabanı kapsamında Arts & Sciences I - Arts & Sciences XV, Life Sciences, Business IV, Ecology & Botany II, Ireland Collection, Jewish Studies Collection, Hebrew Journals Collection ve Sustainability Collection paketlerine erişim sağlanmaktadır.

 

LegalOnline

Erişim adresi: www.legalonline.com.tr

İÇERİK: Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.Online kütüphane ile;  telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (500 +) ve 14 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (750 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.

Online Kütüphane erişim adresi: https://legal.com.tr/kitaplik

Site Kullanım Klavuzu :  https://legalonline.com.tr/klavuz-online-kutuphane.pdf

Legalbank ile;  içtihata (2.400.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.)  mevzuata (46.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (25.700 +) , tezlere (11.400 + ) dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.
Legalbank erişim adresi : https://legalbank.net

Site Kullanım Klavuzu : https://legalonline.com.tr/klavuz-legalbank.pdf

 

Nature

Erişim adresi: https://www.nature.com/

İçerik:  Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.  Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

 

Mendeley

Erişim adresi: https://www.mendeley.com/

İçerik: Mendeley, araştırmacıların verimini artırabilecek bir referans yönetim sistemidir. Referans kaynaklarınızı depolamanızı, organize etmenizi, 7/24 erismenizi sağlar ve 10.000’den fazla atıf stili seçeneğı ile kolayca atıf/kaynakça oluşturmanıza yardımcı olur. Ek olarak 100+ milyondan fazla kaynak (dergi makalesi, kitap bölümü, konferans yayını vs) arasında literatür tarama ve referans kütüphaneninze ekleme imkanı sunar.

TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL projesi aracılığıyla Mendeley Kurumsal Versiyonun (MIE) imkanlarından yararlanmak için (2GB yerine 100 GB depolama, sınırsız özel grup oluşturma gibi):

 

  • Kişisel (gmail, yahoo vs) veya kurumsal e-posta (edu.tr) adresiniz ile kurum IP\proxy ağı aralığı içerisindeyken Mendeley hesaplarına bir kere giriş yaptığınızda MIE hesap yükseltmesi ve MIE Kurumsal Sayfa üyeliği otomatik bir şekilde gerçekleşecektir.
  • Sonrasında kurum içi veya dışında her yerden giriş yaptığınızda, MIE avantajlarından yararlanabileceksiniz.
  • MIE hesabının aktivasyonunun devamlılığı için, kullanıcının 12 ay dolmadan en az bir kere kurum IP sistemi içerisinde giriş yapması yeterlidir.
  • MIE aktivasyon süresi dolmadan 10 gün önce kullanıcılara e-posta ile uyarı gelecektir.

 

Yardımcı Kaynaklar:

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Mendeley Eğitim Videosu 

Ovid

Erişimadresi: https://ovidsp.ovid.com/autologin.html

İçerik: Tıp, Psikiyatri,Diş Hekimliği, Psikoloji, Hemşirelik, Veterinerlik dallarında hizmet veren tam metinli bir veri tabanıdır.283 dergiye ve Medline'a (ücretsiz) online erişim sağlanmaktadır.

Dergi Koleksiyonu

Yardım

ProQuest One Academic

Erişim adresi: https://search.proquest.com/

İçerik: 

ProQuest One Academic (PQ1A) kapsamında olan; - ProQuest Dissertations&Theses , - Academic Complete , - Ebook Central , - AVON ,Veritabanlarını tek bir arayüzden taramak için aşağıda bulunan linke tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.ProQuest One Academic https://search.proquest.com/pq1academic/fromDatabasesLayer?accountid=16716

 

ProQuest Central

Erişim adresi: https://search.proquest.com/central/index

İçerik:  ProQuest Central bugün pazarda bulunan en geniş multidisipliner tam metin veri tabanıdır. ProQuest Central, 175’ten fazla çeşitli konu içeriği sunar. ProQuest’in en çok kullanılan 47 veri tabanını içermektedir. ProQuest Central Software & Information Industry Association (SIIA) tarafından En İyi Online Referans Hizmeti dalında 2010 CODIIE ödülünü kazanmıştır.

 ProQuest Central’ın bilimsel başlıklarının %80’den fazlası atıflanmış referans bağlantılıdır. Böylece atıf araştırması ve takibine imkan tanır.

                                                                                                                                                                                                                               ProQuest-Basit-ARAMA.pdf

                                                                                                                                                                                                                               ProQuest-Gelişmiş-ARAMA.pdf

ProQuest Central Bilgi Kitapçığı

ProQuest Dissertation & Theses

Erişim adresi: https://search.proquest.com/central/index

İçerik: Sahip olduğu 4,9 milyondan fazla tez (tam metin, özet) ile ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) editörler tarafından bir araya getirilmiş dünyadaki en büyük tez kaynağıdır.ProQuest Dissertations & Theses the Library of Congress’in resmi tez deposudur ve National Library of Canada’nın yayıncı ortağıdır.

 

ProQuest Dissertation&Theses Kullanım Klavuzu

ProQuest Dissertations&Theses Bilgilendirme Dokümanı

Sage Premier

Erişim adresi: http://online.sagepub.com/

İçerik: İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp gibi konularda 730 (23’ü açık erişimli olmak üzere) dergiye 1999 dan günümüze tam metin erişim imkânı sağlar.

Science Direct

Erişim adresi: https://www.sciencedirect.com/

İçerik: Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 2280 dergiye 1997 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlar.  30 adet  kitap serisine 2012’den günümüze erişim sağlanmaktadır

Yardım

Scopus

Erişim adresi: http://www.scopus.com/

İçerikDisiplinler arası, dünyanın en büyük abstrakt veri tabanlarından biridir. Scopus 1960'lardan itibaren abstrakt bilgileri ile 1996 yılından itibaren atıf bilgilerini bir ortamda sunan veri tabanıdır.

Yardım

Sobiad Sosyal Bilimler Atıf Dizini 

 Erişim Adresi: www.sobiad.com

Sobiad Atıf Dizini Hakkında: Sobiad, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 826 derginin indekslendiği, atıflarının bulunduğu bir veritabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.

Sobiad'da;

*  826 adet dergi bulunmaktadır.

*  220,492 adet makale bulunmaktadır.

*  5,047,777 adet atıf bulunmaktadır.

*  dergi,makale ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

Hangi özellikler mevcuttur?

Sobiad Atıf Dizini, en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:

*  Atıfta ara,İçerikte ara olmak üzere 2 farklı arama seçeneği mevcuttur.

*  Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.

*  Her makale için yazar,özet,sayı,yıl,tür gibi bilgiler arama sonucundan makaleye tıklanarak erişilebilir, makaleler indirilebilir.

*  Bulunan sonuçlar kolayca yazdırılabilir, yazdırma öncesi düzenlenebilir.

* Kurumsal kullanım sayısı ve makale indirme sayıları istatistik raporu olarak kuruma sunulur.

*  www.sobiad.com mobil cihaz uyumlu bir hizmettir.

Kullanım Kılavuzu

Springer Link

Erişim adresi: http://link.springer.com/search?facet-content-type=%22Journal%22

İçerik: Kimya, bilgisayar bilimleri, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi koleksiyonlarını içeren toplam 1369 dergiden oluşmaktadır.

Springer Link

İçerik: Springer Nature tarafından 2019 yılında elektronik olarak yayınlanan; Biomedical and Life Science, Business and Management, Computer Science, Earth and Environmental Science, Education, Engineering, Inettligent Technologies and Robotics, Medicine, Social Science koleksiyonlarına ait 6000’den fazla e- kitap, tüm akademik personel ve öğrencilerin kullanımına açılmıştır. Üniversite içerisinden hiçbir üyelik gerektirmeden kullanabilirsiniz.

Springer Nature eBook Önemli Özellikleri:

Summon

Erişim adresi: http://ogu.summon.serialssolutions.com/search?s.q=&utf8=%25E2%259C%2593#!/search?ho=t&l=tu-TU&q=

Yardım

Swisslex

Erişim ad: //www.swisslex.ch/

İçerik:  Swisslex, İsviçre ve Kara Avrupası Hukukuna dayalı anlaşma, yönetmelik, talimat, karar, resmi gazete gibi geniş içeriğe sahip, güvenilir online hukuk kütüphanesidir.  Türk hukuk sistemi Kıta Avrupası hukukuna dayanır ve bu konuda bilgi ihtiyacı daha fazladır.    
Hukukçularda genel olarak bilinen dil Almanca ve Fransızca’dır ve Swisslex her iki dilde de arayüzü kullanıcılarına sunar.
Ayrıca verilerin daha iyi filtrelenmesi için hukuk dallarına göre, hukuk kaynaklarına göre, tarihe göre, kanun numarasına göre, atıf yapılan referanslara göre veya seçilen yayın organına göre sınıflandırma seçeneği sunarak aramalarınızı listelendirir.

Neden SwissLex?

  • Türk hukuk sistemi Kıta Avrupası hukukuna dayanır ve bu konuda bilgi ihtiyacı daha fazladır.    
  • Hukukçularda genel olarak bilinen dil Almanca ve Fransızca’dır ve Swisslex her iki dilde de arayüzü kullanıcılarına sunar.
  • Ayrıca verilerin daha iyi filtrelenmesi için hukuk dallarına göre, hukuk kaynaklarına göre, tarihe göre, kanun numarasına göre, atıf yapılan referanslara göre veya seçilen yayın organına göre sınıflandırma seçeneği sunarak aramalarınızı listelendirir.
 

Taylor & Francis

Erişim adresi: http://www.tandfonline.com/

İçerik: Multidisipliner tam metin veri tabanıdır. 983 akademik dergiye erişim sağlamaktadır.

Bilgi Dokümanı

Yardım

TURCADEMY

Erişim Adresi:  https://www.turcademy.com/tr

İÇERİK: Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ile; ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayınevi, Adalet yayınevi, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık'a ait 5334 Türkçe akademik kaynak elektronik ortamda kullanıcılarımıza sunulmaktadır. 

Kullanım Kılavuzuhttps://www.youtube.com/watch?v=mRGzEDfpE70

                                                                                                                 Yardım 

Turnitin

Erişim adresi: http://www.turnitin.com

İçerik: Turnitin kullanımıyla ilgili olarak; bildiğiniz üzere, tez, ödev ve rapor türü dokümanların benzerlik analizi yapılabilmektedir ve sadece öğretmen (öğretim personeli) hesabı açılabilmektedir. Öğretmen isterse öğrencileri için sınıf oluşturup öğrencilerinin tez/ödev/rapor yüklemelerini sağlayabilmektedir. 

Not: Kullanıcı adı ve şifre için sureli@ogu.edu.tr adresine mail atınız.

Genel Bilgi

Öğretmen Kılavuzu

UPTODATE

Erişim adresi : https://www.uptodate.com/contents/search

İçerik : Klinik bilimlere yönelik kanıta dayalı bilgi kaynağıdır.

UPTODATE ANYWHER

Erişim adresi : www.uptodate.com/online

İçerik : Klinik Karar Destek Sistemi abonelik erişiminiz açılmıştır.

Detaylar ve özet bilgiler aşağıda ve ekli dosyalar içinde bilginize sunulmaktadır.

 UpToDate Aynwhere Uzaktan Erisim (ev/ofis/ cep telefonlarinizdan, mobil cihazlardan ) : Erişim İçin Kişisel Kayıt Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=KMe69G3vBm8

 

Aşağıda takip edilecek adımlar ile, Kurumunuz içindeki bilgisayarlarınızdan bir kez kayıt yaptıktan sonra, oluşturulan kullanıcı adı ve şifre ile UpToDate'e evlerden/telefon ve tabletlerden erişmek mümkün olacaktır.

 

UpToDate Anywhere – Evlerden / Uzaktan erisim icin Adimlar: 

Kayıt işlemi:

1. Kurumunuz icinden UpToDate’e giriniz www.uptodate.com/online
2. Ana sayfanın üstünde yer alan Log-in/Register sekmesine tıklayınız. (bkz: ekli Log- In – Register dosyasi)

3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde çıkan alanları doldurarak kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz.
4. Kayıt işleminiz bittikten sonra UpToDate Mobil Aplikasyonun nasıl yüklendiği bilgisini içermekte olan bir onay maili e-posta adresinize gönderilecektir.

 

NOT:

SIFRENIZIN AKTIF KALMASI ICIN 90 GUNDE BIR UPTODATE KISISEL HESABINIZA KURUM ICINDEN  LOG IN/GIRIS YAPMANIZ GEREKMEKTEDIR

 

Faydalı linkler:

 

ULAKBİM Ulusal Veritabanları

Erişim adresi: http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/

İçerik: ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan ulusal veri tabanları; Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere 5 ayrı konu alanındadır. Makaleler, konu uzmanları tarafından, kavramsal dizinlerden(Thesaurus) seçilen terimlerle indekslenmektedir.

Konu bazlı veri tabanlarının içeriğini oluşturan Türkçe bilimsel dergiler, ilgili konudaki akademisyenlerden oluşan Akademik Komiteler danışmanlığında belirlenen akademik ve editoryal başlıklardan oluşan dergi değerlendirme kriterlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Dergi makaleleri ULAKBİM Cahit Arf Bilgi Merkezi konu uzmanları tarafından kavramsal dizinlerden (tezarus) seçilen terimlerle indekslenmektedir.

VİDOBU

ERİŞİM ADRESİ: https://www.vidobu.com/

İÇERİK: 7/24 izle-Öğren: İstediğiniz zaman, istediğiniz yerden izleyebilirsiniz. Sertifika: Tamamladığınız eğitimlere ait alacağınız katılım sertifikası ile eğitimlerinizi belgeleyebilirsiniz.Uzman Eğitmenler: Sektörden özenle seçilen alanında uzman eğitmenlerle içerikleri izleyebilirsiniz.Sürekli Güncel: Bilişim dünyasının hızına ayak uydurabilmeniz için, sürekli güncellenen içerikler.Kontrol Paneli: Sisteme giriş yaptıktan sonra; en son izlediğiniz eğitimler, kazandığınız sertifikalar gibi bilgilere kolayca erişim.Tüm PlatformlardaErişim: Hem bilgisayarınızdan, hem de tablet ve mobil cihazlarınızdan izleyebilirsiniz.HD Kalitesinde: Tüm videoları HD kalitesinde izleyebilirsiniz. Böylece eğitimlerdeki en ince ayrıntıları bile kaçırmayacaksınız.Örnek Dosyalar: İzlediğiniz videolarda anlatılan örnekleri bilgisayarınıza indirip birebir çalışabilirsiniz.Her Seviyede Eğitimler: Yeni başlayanlardan, profesyonel düzeyde kullanıcılara kadar herkese hitap eden geniş eğitim içeriği.

Web of Knowledge

Erişim adresi: https://www.webofscience.com/wos/woscc/basic-search

Yardım

Wiley

Erişim adresi: http://onlinelibrary.wiley.com/

İçerik: Kimya, İşletme, ekonomi, finans, istatistik, Tıp, Yaşam Bilimleri, Matematik, Veterinerlik, Diş Hekimliği, Polimer ve Materyal Bilimleri, Eczacılık, Fizik ve Astromi, Psikoloji, Eğitim Bilimleri, Mühendislik, Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi, Mimarlık ve Planlama, Sanat ve Uygulamalı Sanatlar, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biyokimya & Biyofizik, Hücre ve Moleküler Biyoloji, Bilgisayar Bilimi ve Bilişim Teknolojisi, Genetik, Coğrafya & Keşifler, Tarih, Arkeoloji alanında Wiley yayınevi tarafından yayınlanan 1485 dergiyi kapsar.

 Wiley-2020_UzaktanErisim.pdf