Veritabanları

 

Academic Video Online (AVON

Erişim adresi: https://video.alexanderstreet.com/channel/academic-video-online

İçerik: 

Academic Video Online, kütüphaneler için en kapsamlı video aboneliğidir. Antropoloji, iş, danışmanlık, film, sağlık, tarih, müzik ve daha fazlası dahil olmak üzere en geniş konu alanlarını kapsayan 68.000’den fazla başlık sunuyor. 14.000’den fazla başlık Alexander Street’e özeldir. 2017 yılında 4.300 den fazla başlık 2018 yılında 3.900 den fazla başlık eklenmiştir. 
           

Veritabanında hemen hemen her video türünün bilimsel video materyali bulunmaktadır: belgeseller, röportajlar, performanslar, haber programları, reklamlar, gösteriler, onbinlerce özel başlık içeren orijinal ve ham görüntüler. Binlerce ödüllü film (Academy, Emmy ve Peabody) ile birlikte sınıf eğitimi için en sık kullanılan filmler, ayrıca yeni çıkan filmler ve daha önce kullanılamayan arşiv malzemeleri bulunmaktadır. 

 

Erişim linki:  https://video.alexanderstreet.com/channel/academic-video-online

American Academy of Pediatrics (AAP)

Erişim adresi: http://intheloop.aap.org/

İçerik: Aşağıda yer alan dergileri içermektedir.

Pediatrics

Pediatrics in Review 

NeoReviews

AAP Grand Rounds

AAP News

American Chemical Society (ACS)

Erişim adresi: http://pubs.acs.org/action/showPublications?display=journals

İçerik: Amerikan Kimya Derneği tarafından yayınlanmakta olan dergileri kapsamakta olan ACS veritabanında kimya alanında tam metin 68 dergiye elektronik erişim sağlanmaktadır. Dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur. En eskisi 1879 yılı olmak üzere bünyesinde barındırdığı dergilere arşiv satın alma ya da kiralama yolu ile erişim sağlanmaktadır.                               

Yardım

American Medical Association (AMA)

Erişim adresi: http://jamanetwork.com/

İçerik:  

American Medical Association (AMA), 1847 yılında ABD’de kurulmuş, en büyük mesleki tıp derneklerinden biridir. American Medical Association tütün kullanımından çocuk sağlığına, AIDS’den yaşlı bakımına, halkın sağlığı için önemli birçok konuda çalışmalar yapmaktadır.

AMA derneği, öncelikle JAMA, The Journal of the American Medical Association dergisini ve ardından da 11 uzmanlık alanı dergisi yayınlamaktadır. JAMA ve Uzmanlık alanı dergileri günümüzün, en seçkin hakemli tıp yayınları arasında sayılmaktadır. Dünyanın en yaygın tıp dergisi olarak kabul edilir.

Uzmanlık Dergileri

 1. JAMA Dermatology                                              7. JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery
 2. JAMA Facial Plastic Surgery                                8. JAMA Pediatrics
 3. JAMA Psychiatry                                                   9. JAMA Surgery
 4. JAMA Internal Medicine                                     10. JAMA Oncology (Yeni Dergi)                  
 5. JAMA Neurology                                                  11. JAMA Cardiology (Yeni Dergi)
 6. JAMA Ophthalmology

*JAMA Facial Plastic Surgery aboneliğimiz bulunmamaktadır.

Yardım

Ayeum

Erişim adresi: https://www.ayeum.com/

İçerik: Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik eğitim platformudur. 2020 yılı için erişime açılmıştır.

Beck Online

Erişim adresi: https://beck-online.beck.de

İçerik: 500 adet tam metin kitap, 100 adet tam metin profesyonel hukuk dergisi, 1.000.000'dan fazla mahkeme kararı, Yasalar, Hukuk yorumları, Tüm federal tüzük, Eyalet tüzükleri gibi sayısız kaynağa erişim imkanı sunar.

 

Yayın Türü Almanca

Yayın Türü Türkçe

Sayı

Kommentare

Yorumlar

278

Handbücher

Klavuzlar

165

Lexika

Ansiklopediler

7

Formulare

Formlar

40

Rechtsprechung

İçtihat

11

Gesetzessammlungen und Normen

Hukuk, koleksiyonları ve standartları

84

Zeitschriften

Dergi

118

Veranlagung

Değerlendirmeler

17

Arbeitshilfen/Berechnungsprogramme

Çalışma Klavuzları/Hesaplama Programları

48

Sonstige Inhalte

Diğer İçerik

6

Fachdienste/Fachnews

Profesyonel Hizmetler/ Uzman Haberler

36

Britannica Online

Erişim adresi: http://academic.eb.com/

İçerik: Sanat ve edebiyat, dünya ve coğrafya, sağlık ve tıp, felsefe ve din, spor ve eğlence, bilim ve matematik, yaşambilimi, toplum ve beşeri bilim, doğa bilimleri, teknoloji ve tarih vb. 120,000 madde halinde düzenlenmiş ansiklopedik bilgiler, dünya atlası, görüntü ve resimler, sözlük ve kavramlar dizisi, bazı dergilerden alınmış 300,000 makale, haber başlıkları ve web kaynakları rehberliği içeren çok yönlü bir genel bilgi kaynağı.

Yardım

Cab Abstract

Erişim adresi: http://www.cabdirect.org/

İçerik: Tarım, ormancılık ve yaşam bilimleri içinde birbirine bağlı disiplinlerin uluslararası yayınlarını kapsayan, profesyonelce hazırlanmış en geniş veritabanıdır.Ortalama olarak %70’ ine başka kaynaktan erişim imkânı olmayan, 230.000’in üzerinde tam metin dergi makalesi (%65) rapor ve konferans bildirileri (%34) tam metin içeriğe sahiptir. 830+ tam metin dergi bulunmaktadır.

Yardım

Cambridge Online Journal

Erişim adresi: http://journals.cambridge.org/action/login

İçerik: Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan Bilim, Teknoloji, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında 384 adet tam metin dergi içeren veri tabanıdır.

Yardım

Clinical Key

Erişim adresi: https://www.clinicalkey.com/#!/

İçerik: Elsevier yayınevine ait ClinicalKey aranılan klinik bilginin bulunmasını ve uygulanmasını kolaylaştırarak klinik kararları destekleyen bir klinik arama motorudur. Clinical Key veritabanı içinde 37 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. 

               Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlası Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır. MD Consult, First Consult ve Clinics of North America dergilerinin tamamını ve ayrıca 1.300’den fazla kitap, 600’den fazla en saygın dergiyi ve 60.000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu bir araya getirerek kullanıcılarına sunmaktadır.

Önemli Not: Kitap içeriklerini PDF olarak indirebilme ve çıktı alma için sadece bir kez www.clinicalkey.com sayfasının sağ üst köşesinde bulunan ''Register'' ikonuna tıklayıp kayıt yapmanız yeterlidir. Bu kayıt işleminden sonra kendi hesabınıza girerek aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz:

1) Çıktı alma 
2) PDF içeriklerine erişim ve download 
3) Resimleri otomatik sunuma ekleme: Presentation Maker 
4) Arama sonuçlarınızdaki içerikleri daha sonra okumak için okuma listenize ekleme: Reading List

Dergi içeriklerini PDF olarak indirme ve çıktı alma için kendi hesabınıza giriş yapmak gerekmemektedir.

 

 

1,400+ Konu Sayfası

1400’den fazla hastalık Konu Sayfası; risk faktörleri, klinik belirtiler, teşhis, tedavi ve daha fazlası hakkında temel/öz klinik bilgileri sunmaktadır.

1,100+ Tam Metin Kitap

1100'den fazla medikal ve cerrahi kitap; Örneğin; Gray’s Anatomy, Goldman’s Cecil Medicine, Braunwald’s Heart Disease, Campbell’s Operative Orthopaedics ve daha fazlası.

600+ Dergi

600'den fazla Elsevier dergisi;  Yüksek impakt faktörlü dergilerden bazıları; The Lancet ve Journal of the American College of Cardiology. (2007'den itibaren)

50+ Klinik Derleme

Clinics serilerinden cerrahi ve medikal inceleme makaleleri

850+ First Consult Monografı

Bakım noktasında karar vermede yardımcı olacak kısa ve öz klinik cevaplar bulmak için güvenilir bir kaynak.

300+ Procedures Consult Videosu

Bu video modulü, kullanıcıların bir tekniği öğrenmeleri veya becerilerini geliştirmeleri için adım adım prosedür videolarını içerir.

17,000+ Tıbbi ve Cerrahi Video 

30'dan fazla uzmanlık alanı için, prosedür ve tıp konularını kapsayan yüksek kaliteli videoları içerir.

2.2 Milyon+ Görsel İçerik

Tüm görseller Presentation Maker özelliği ile sunuma eklenebilir.

2,900+ İlaç Monografı

Gold Standart'tan alınan 2900'den fazla ilaç monografı içerir.

MEDLINE Özetleri

Tamamı indekslenmiş Tüm MEDLINE özetleri, günlük olarak National Library of Medicine (NLM)’den çekilmektedir.

4,500+ Uygulama Rehberi

Dergilerdeki uygulama rehberleri özel ve kamu sektöründen, özetler ise National Guideline Clearinghouse'dan alınmaktadır.

Klinik Deneme Bilgileri

clinicaltrials.gov veritabanındaki tüm klinik deneme bilgileri ClinicalKey içerisinden taranabilmektedir.

15,000+ Hasta Eğitim Materyali

Hasta Eğitim Materyalleri hastalar için iletişim bilgileri ve özel bilgiler de eklenerek özelleştirilebilir. Çoğu materyal hem İngilizce hem de İspanyolca olarak mevcuttur.

 

COCHRANELİBRARY

 

ERİŞİM ADRESİ: https://www.cochranelibrary.com/

İÇERİK: Kanıta Dayalı Tıp Veri tabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. Klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmeleri içeren 650.000 civarında veri kaydı ve 5.000 civarında Cochrane Sistematik İncelemelerini içermektedir.

Yardım

DEGRUYTER

ERİŞİM ADRESİ: www.degruyter.com/journals

İÇERİK: De Gruyter 260 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. De Gruyter, bilimsel araştırmanın tüm alanlarını 368’i abonelik bazında, 391 tanesi ise açık erişimli olmak üzere kapsayan 750’den fazla dergi sunar. De Gruyter Grup her yıl beşeri bilimler, sosyal bilimler, bilim, teknoloji, tıp ve hukuk alanında 700’den fazlası abonelik bazlı veya açık erişimli ve çeşitli dijital ürünlerden oluşan 1,300’ün üzerinde yeni başlık yayımlamaktadır.

Biological Chemistry, Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, The Linguistics Review, Byzantinische Zeitschrift ve The Economist’s Voice gibi ünlü dergilere ev sahipliği yapar.

Ebook Central

Erişim adresi: https://ebookcentral.proquest.com/lib/osmangazi-ebooks/home.action?ebraryDocId=null

İçerik: Ebook Central 209.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme&Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.

Ebook Central Bilgilendirme Broşürü

Ebook Central Kullanım Klavuzu

EbscoHost

Erişim adresi: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehosthttp://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost

EBSCO’nun 500binlik Ekitap koleksiyonu

http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e000xt

                                                                                                                                                                                                                                                                         İçerik

                                                                                                                                                                                                                                                                          Yardım

EDÜNYAPLUS

ERİŞİM ADRESİ: http://egazete.dunya.com

 

İÇERİK: Türkiye’nin ilk ve tek ekonomi gazetesi olan DÜNYA, 38 yıldır Türkiye’nin iş dünyasına rehberlik etmeye devam etmektedir, genişletilmiş içeriği ile eDÜNYA Plus veri tabanı şeklinde sunulmaktadır. 

Her sayısında iş dünyasına ilişkin her türlü haber, yurtiçi ve global ekonomi, politika, şirket haberleri, emtia piyasaları, ihaleler, yasalar ve tebliğler, iş ve mal talepleri, makaleler, uzman ve akademisyenlerce yapılmış araştırma ve incelemelerin yer aldığı Dünya gazetesi; yayınlandığı sektör ve bölge ekleri ile de okurlar için kaynak yayın olma özelliğini korumaktadır.

Emerald

Erişim adresi: www.emeraldinsight.com  

İçerik: Yönetim bilimleri alanında uzman, uluslararası bir yayınevi olan Emerald’ın bütün dergilerini içeren Premier koleksiyonu muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım,  bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 306 dergi bulunmaktadır.

EndNote

Erişim adresi: http://endnote.com/

İçerik: Tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma, farklı dergi/tez formatlarına göre düzenleme ve hangi dergilerde yayınlayabileceğinize dair önerilerde bulunma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma, makale yazım ve yayın sürecinizde sizlere yardımcı olacak EndNote yazılımının yeni versiyonu X8 Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’mız tarafından lisanslanarak sizlerin kullanımına sunulmuştur.

Not: EndNote programını, www.ogu.edu.tr adresi ftp dosya hizmetleri klasöründen indirebilirsiniz.

Yardım

İdeal Online

ERİŞİM ADRESİ: http://www.idealonline.com.tr/IdealOnline/

İÇERİK:

İdealonline güncel içerik bilgileri:

 • 635 Süreli Yayın
 • 10.000 Dergi Sayısı
 • 80.000 Tam Metin Makale

IEEExplore

Erişim adresi: http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/dynhome.jsp?tag=1

İçerik: İçeriği elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojisi, bilgisayar, biomedikal mühendisligi, fizik vb. konularda tam metin erişim vermekle birlikte veri tabani IEEE ve IEE' nin dergi, konferans ve standartlarını içermektedir.Güncel, yilda 151 IEEE Dergisi, 25 IET Dergisi, 20 IET Konferans ve 900 Konferans, 2100 Standarta erisim saglanmaktadir.

Yardım 

Institute of Physics (IOP)

Erişim adresi: http://iopscience.iop.org/journals

İçerik: Astronomi ve astrofizik, biyoloji, kimya, bilgisayar, eğitim, mühendislik, ölçüm, materyaller, matematik, tıp, nanoteknoloji, fizik vb. alana 100'den fazla dergiye ve tam metin makaleye erişim imkanı sunar.

1874’ten günümüze tüm IOP dergilerine erişim imkanı sağlar.

IMF eLibrary

Erişim adresi: http://www.elibrary.imf.org/

İçerik: IMF eLibrary küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan, içerisinde 310 tanesi kitap olmak üzere 15000 in üzerinde çeşitli kaynaklara ve bir milyondan fazla veri serisine erişim sağlayan bir veritabanıdır. 

Ithenticate

Erişim adresi : http://www.ithenticate.com/

İçerik : iThenticate kullanımıyla ilgili olarak; bildiğiniz üzere, iThenticate programını, üniversitelerde, Dr. ve üstü ünvana sahip kişiler, sadece kişisel makalelerinin analizi için kullanabilir. Ayrıca, dergi editörleri de söz konusu programı kullanabilirler, ancak; dergi, üniversite tarafından yayınlanan bir dergi olmalıdır ve editör de üniversite personeli olmalıdır.

Not: Kullanıcı adı ve şifre için sureli@ogu.edu.tr adresine mail atınız.

Yardım

JoVE (Journal of Visualized Experiments)

2006 yılında yayın hayatına başlayan, makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE (Journal of Visualized Experiments)’nin aşağıdaki paketleri üniversitemiz erişimine açılmıştır. 

JoVE Biology: https://www.jove.com/journal/biology

JoVE Neuroscience: https://www.jove.com/journal/neuroscience

JoVE Hakkında:

JoVE dünyada Etki Faktörü değerine (1.232) sahip olan tek video veri tabanıdır.

Akademisyenlerin araştırmalarında kullanabilmesi için hazırlanmış videolardan oluşmaktadır. Yeni bir teknik geliştirmek isteyen akademisyenler bu bölümlerdeki videoları izleyerek kendi deneylerini yapabilirler.

Günlük olarak güncellenen JoVE içeriğindeki video makaleler, PubMed/Medline, ChemAbstracts, SciFinder ve Scopus gibi otorite kaynaklar tarafından indekslenmekte; Nature, Cell, PNAS ve PLoS gibi bilimsel çalışmalara yön veren yayınlarda atıf gösterilmektedir.

İçeriklerin görsel – işitsel olarak kullanıcıya sunulması, yazılı metinde atlanabilecek noktaların daha iyi ve daha kolay anlaşılabilmesine olanak tanımakta ve kullanıcılara vakit kazandırmaktadır.

Jstor

Erişim adresi: http://www.jstor.org/

İÇERİK: JSTOR, 75 disiplinde 10 milyondan fazla akademik dergi makalesine tam metin erişim sağlayan multidisipliner bir veri tabanıdır. Veri tabanı kapsamında Arts & Sciences I - Arts & Sciences XV, Life Sciences, Business IV, Ecology & Botany II, Ireland Collection, Jewish Studies Collection, Hebrew Journals Collection ve Sustainability Collection paketlerine erişim sağlanmaktadır.

MATHSCİNET

 

ERİŞİM ADRESİ:  http://www.ams.org/mathscinet

İÇERİK: Bu veri tabanı iki bölümden oluşuyor; 
İlk bölüm olan Mathematical Reviews, Matemetikle ilgili eleştirilerin tam metinlerine erişim olanağı sağlıyor.

İkinci bölüm Current Mathematical Publications ise, Güncel matematik yayınları kısmı henüz yayınlanmamış veya çok yakında çıkacak olan yayınlarla ilgili bibliyografik verilere ait bir konu indeksidir. Burada listelenen yayınlar daha sonra matematik eleştirilerine giriyor. 

Matematikle ilgili yayınlar günlük olarak, eleştiriler aylık olarak güncelleştiriliyor. Orijinal çalışmaları elde etmek için çevrimiçi dergi makalelerine, elektronik dergilerin kendi web sayfalarına, Amerikan Matematik Derneği'nin kitap satış merkezine bağlantıları da mevcut.

Nature

Erişim adresi: https://www.nature.com/

İçerik:  Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. 

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

Ovid

Erişim adresi: http://qw5wz5dp2l.search.serialssolutions.com/log?L=QW5WZ5DP2L&D=OLW&U=http%3A%2F%2Fovidsp.ovid.com%2Fautologin.html

İçerik: 283 dergiye ve Medline'a (ücretsiz) online erişim sağlanmaktadır.

Dergi Koleksiyonu

Yardım

Oxford Journals

Erişim adresi: https://academic.oup.com/journals

İçerik: 263 adetlik, yüksek atıflı akademik dergi veritabanı.

ProQuest One Academic

Erişim adresi: https://search.proquest.com/

İçerik: ProQuest One Academic (PQ1A) kapsamında olan;

-ProQuest Dissertations&Theses

-Academic Complete

-Ebook Central

-AVON

Veritabanlarını tek bir arayüzden taramak için aşağıda bulunan linke tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

ProQuest One Academic LINK: https://search.proquest.com/pq1academic/fromDatabasesLayer?accountid=16716

 

ProQuest Central

Erişim adresi: https://search.proquest.com/central/index

İçerik:  ProQuest Central bugün pazarda bulunan en geniş multidisipliner tam metin veri tabanıdır. ProQuest Central, 175’ten fazla çeşitli konu içeriği sunar. ProQuest’in en çok kullanılan 47 veri tabanını içermektedir. ProQuest Central Software & Information Industry Association (SIIA) tarafından En İyi Online Referans Hizmeti dalında 2010 CODIIE ödülünü kazanmıştır.

 ProQuest Central’ın bilimsel başlıklarının %80’den fazlası atıflanmış referans bağlantılıdır. Böylece atıf araştırması ve takibine imkan tanır.

                                                                                                                                                                                                                               ProQuest-Basit-ARAMA.pdf

                                                                                                                                                                                                                               ProQuest-Gelişmiş-ARAMA.pdf

ProQuest Central Bilgi Kitapçığı

ProQuest Dissertation & Theses

Erişim adresi: https://search.proquest.com/central/index

İçerik: Sahip olduğu 4,9 milyondan fazla tez (tam metin, özet) ile ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) editörler tarafından bir araya getirilmiş dünyadaki en büyük tez kaynağıdır.ProQuest Dissertations & Theses the Library of Congress’in resmi tez deposudur ve National Library of Canada’nın yayıncı ortağıdır.

 

ProQuest Dissertation&Theses Kullanım Klavuzu

ProQuest Dissertations&Theses Bilgilendirme Dokümanı

Sage Premier

Erişim adresi: http://online.sagepub.com/

İçerik: İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp gibi konularda 730 (23’ü açık erişimli olmak üzere) dergiye 1999 dan günümüze tam metin erişim imkânı sağlar.

Science Direct

Erişim adresi: https://www.sciencedirect.com/

İçerik: Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 2280 dergiye 1997 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlar.  30 adet  kitap serisine 2012’den günümüze erişim sağlanmaktadır

Yardım

Scopus

Erişim adresi: http://www.scopus.com/

Yardım

Sobiad Sosyal Bilimler Atıf Dizini 

 Erişim Adresi: www.sobiad.com

Sobiad Atıf Dizini Hakkında: Sobiad, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 826 derginin indekslendiği, atıflarının bulunduğu bir veritabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.

Sobiad'da;

*  826 adet dergi bulunmaktadır.

*  220,492 adet makale bulunmaktadır.

*  5,047,777 adet atıf bulunmaktadır.

*  dergi,makale ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

Hangi özellikler mevcuttur?

Sobiad Atıf Dizini, en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:

*  Atıfta ara,İçerikte ara olmak üzere 2 farklı arama seçeneği mevcuttur.

*  Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.

*  Her makale için yazar,özet,sayı,yıl,tür gibi bilgiler arama sonucundan makaleye tıklanarak erişilebilir, makaleler indirilebilir.

*  Bulunan sonuçlar kolayca yazdırılabilir, yazdırma öncesi düzenlenebilir.

* Kurumsal kullanım sayısı ve makale indirme sayıları istatistik raporu olarak kuruma sunulur.

*  www.sobiad.com mobil cihaz uyumlu bir hizmettir.

Kullanım Kılavuzu

Springer Link

Erişim adresi: http://link.springer.com/search?facet-content-type=%22Journal%22

İçerik: Kimya, bilgisayar bilimleri, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi koleksiyonlarını içeren toplam 1369 dergiden oluşmaktadır.

Springer Link

İçerik: Springer Nature tarafından 2019 yılında elektronik olarak yayınlanan; Biomedical and Life Science, Business and Management, Computer Science, Earth and Environmental Science, Education, Engineering, Inettligent Technologies and Robotics, Medicine, Social Science koleksiyonlarına ait 6000’den fazla e- kitap, tüm akademik personel ve öğrencilerin kullanımına açılmıştır. Üniversite içerisinden hiçbir üyelik gerektirmeden kullanabilirsiniz.

Springer Nature eBook Önemli Özellikleri:

Summon

Erişim adresi: http://ogu.summon.serialssolutions.com/search?s.q=&utf8=%25E2%259C%2593#!/search?ho=t&l=tu-TU&q=

Yardım

Swisslex

Erişim ad: //www.swisslex.ch/

İçerik: Swisslex, İsviçre ve Kara Avrupası Hukukuna dayalı anlaşma, yönetmelik, talimat, karar, resmi gazete gibi geniş içeriğe sahip, güvenilir online hukuk kütüphanesidir.

 

Neden SwissLex?

 

 • Türk hukuk sistemi Kıta Avrupası hukukuna dayanır ve bu konuda bilgi ihtiyacı daha fazladır.    
 • Hukukçularda genel olarak bilinen dil Almanca ve Fransızca’dır ve Swisslex her iki dilde de arayüzü kullanıcılarına sunar.
 • Ayrıca verilerin daha iyi filtrelenmesi için hukuk dallarına göre, hukuk kaynaklarına göre, tarihe göre, kanun numarasına göre, atıf yapılan referanslara göre veya seçilen yayın organına göre sınıflandırma seçeneği sunarak aramalarınızı listelendirir.
 

Taylor & Francis

Erişim adresi: http://www.tandfonline.com/

İçerik: 983 akademik dergiye erişim sağlamaktadır.

Bilgi Dokümanı

Yardım

TURCADEMY

ERİŞİM ADRESİ: https://www.turcademy.com/tr

İÇERİK: Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ile; ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayınevi, Adalet yayınevi, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık'a ait 5334 Türkçe akademik kaynak elektronik ortamda kullanıcılarımıza sunulmaktadır

                                                                                                                 Yardım 

Turnitin

Erişim adresi: http://www.turnitin.com

İçerik: T

Turnitin kullanımıyla ilgili olarak; bildiğiniz üzere, tez, ödev ve rapor türü dokümanların benzerlik analizi yapılabilmektedir ve sadece öğretmen (öğretim personeli) hesabı açılabilmektedir. Öğretmen isterse öğrencileri için sınıf oluşturup öğrencilerinin tez/ödev/rapor yüklemelerini sağlayabilmektedir. 

Not: Kullanıcı adı ve şifre için sureli@ogu.edu.tr adresine mail atınız.

Genel Bilgi

Öğretmen Kılavuzu

Türkiye Klinikleri Atıf Dizini

Erisim adresi: https://www.atifdizini.com/

İçerik:

Türkiye’de Sağlık Bilimleri ve Tıp alanında yayımlanan 451 Türk dergisini kapsayan, ilgili dergilerin birbirlerine atıf yapmalarını ve ulusal atıf sayımızı yüksek seviyelere taşınmasını sağlayan; tüm makalelere tam metin erişilebilen, Tek TIP ULUSAL ATIF TARAMA dizinidir.

 

Tüm dergi listesi  (451 dergi):

http://www.atifdizini.com/journals/tr-index.html 

 

Türkiye Atıf Dizini'ne kayıtlı tüm dergilerin makaleleri, sağlık bilimleri alanında (Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Hemşirelik, Fizyoterapi Rehabilitasyon, Psikoloji, Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri ve Sağlık Bilimleri branşları) yayımlanan akademik-bilimsel makalelerdir.

 

Kayıtlı tüm dergiler, Türkiye’de en az iki sayı düzenli olarak yayımlanan hakemli (danışman değerlendirme sistemi olan) dergilerdir.

 

**Erişim ile ilgili ÖNEMLİ BİLGİLER: Kurum içerisinde bir defaya mahsus kayıt olduğunuz  takdirde sonrasında kullanıcı adı – şifreniz ile istediğiniz yerden Türkiye Atıf Dizini veritabanına erişebilmektesiniz.

Genel Bilgi

Yardım

UPTODATE

Erişim adresi : https://www.uptodate.com/contents/search

İçerik : Klinik bilimlere yönelik kanıta dayalı bilgi kaynağıdır.

UPTODATE ANYWHER

Erişim adresi : www.uptodate.com/online

İçerik : Klinik Karar Destek Sistemi abonelik erişiminiz açılmıştır.

Detaylar ve özet bilgiler aşağıda ve ekli dosyalar içinde bilginize sunulmaktadır.

 UpToDate Aynwhere Uzaktan Erisim (ev/ofis/ cep telefonlarinizdan, mobil cihazlardan ) : Erişim İçin Kişisel Kayıt Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=KMe69G3vBm8

 

Aşağıda takip edilecek adımlar ile, Kurumunuz içindeki bilgisayarlarınızdan bir kez kayıt yaptıktan sonra, oluşturulan kullanıcı adı ve şifre ile UpToDate'e evlerden/telefon ve tabletlerden erişmek mümkün olacaktır.

 

UpToDate Anywhere – Evlerden / Uzaktan erisim icin Adimlar: 

Kayıt işlemi:

1. Kurumunuz icinden UpToDate’e giriniz www.uptodate.com/online
2. Ana sayfanın üstünde yer alan Log-in/Register sekmesine tıklayınız. (bkz: ekli Log- In – Register dosyasi)

3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde çıkan alanları doldurarak kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz.
4. Kayıt işleminiz bittikten sonra UpToDate Mobil Aplikasyonun nasıl yüklendiği bilgisini içermekte olan bir onay maili e-posta adresinize gönderilecektir.

 

NOT:

SIFRENIZIN AKTIF KALMASI ICIN 90 GUNDE BIR UPTODATE KISISEL HESABINIZA KURUM ICINDEN  LOG IN/GIRIS YAPMANIZ GEREKMEKTEDIR

 

Faydalı linkler:

 

ULAKBİM Ulusal Veritabanları

Erişim adresi: http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/

İçerik: ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan ulusal veri tabanları; Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere 5 ayrı konu alanındadır. Makaleler, konu uzmanları tarafından, kavramsal dizinlerden(Thesaurus) seçilen terimlerle indekslenmektedir.

Konu bazlı veri tabanlarının içeriğini oluşturan Türkçe bilimsel dergiler, ilgili konudaki akademisyenlerden oluşan Akademik Komiteler danışmanlığında belirlenen akademik ve editoryal başlıklardan oluşan dergi değerlendirme kriterlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Dergi makaleleri ULAKBİM Cahit Arf Bilgi Merkezi konu uzmanları tarafından kavramsal dizinlerden (tezarus) seçilen terimlerle indekslenmektedir.

VİDOBU

ERİŞİM ADRESİ: https://www.vidobu.com/

İÇERİK:

 • 7/24 izle-Öğren: İstediğiniz zaman, istediğiniz yerden izleyebilirsiniz. 
 • Sertifika: Tamamladığınız eğitimlere ait alacağınız katılım sertifikası ile eğitimlerinizi belgeleyebilirsiniz.
 • Uzman Eğitmenler: Sektörden özenle seçilen alanında uzman eğitmenlerle içerikleri izleyebilirsiniz.
 • Sürekli Güncel: Bilişim dünyasının hızına ayak uydurabilmeniz için, sürekli güncellenen içerikler.
 • Kontrol Paneli: Sisteme giriş yaptıktan sonra; en son izlediğiniz eğitimler, kazandığınız sertifikalar gibi bilgilere kolayca erişim.
 • Tüm Platformlardan Erişim: Hem bilgisayarınızdan, hem de tablet ve mobil cihazlarınızdan izleyebilirsiniz.
 • HD Kalitesinde: Tüm videoları HD kalitesinde izleyebilirsiniz. Böylece eğitimlerdeki en ince ayrıntıları bile kaçırmayacaksınız.
 • Örnek Dosyalar: İzlediğiniz videolarda anlatılan örnekleri bilgisayarınıza indirip birebir çalışabilirsiniz.
 • Her Seviyede Eğitimler: Yeni başlayanlardan, profesyonel düzeyde kullanıcılara kadar herkese hitap eden geniş eğitim içeriği.

Yardım

Web of Knowledge

Erişim adresi: http://apps.webofknowledge.com/UA_GeneralSearch_input.do?product=UA&search_mode=GeneralSearch&SID=N2yinOwjMSosglNmbBp&preferencesSaved=

Yardım

Wiley

Erişim adresi: http://onlinelibrary.wiley.com/

İçerik: Wiley firmasının yayımladığı işletme, kimya, bilgisayar, çevre, eğitim, mühendislik, hukuk, matematik, istatistik, fizik, tıp, astronomi, psikoloji, sosyal bilimler konularını içeren 468 adet derginin 1998 yılından itibaren tam metin erişimini sağlar.

 Wiley Online Library’e uzaktan erişim için sunulan seçeneklerin bulunduğu kısa rehberi bulabilirsiniz. Wiley-2020_UzaktanErisim.pdf