Tanıtım ve Genel Bilgiler

    ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANESİ

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kütüphanesi; 20.10.2004 tarihinde hizmete açılmıştır. 7200 m2 kapalı alanı bulunan kütüphane binası, bodrum ve zemin kat dahil 4 kattan oluşmaktadır.  ESOGÜ Merkez Kütüphanesinin ismi 24.10.2018 tarih ve 23/04 sayılı kararı gereği “Şehit Ömer Halisdemir Kütüphanesi” olarak değiştirilmiştir. Kütüphanemizde 41 personel çalışmaktadır.

Aynı anda 838 kişilik oturma kapasitesine sahip olan kütüphanede, 14 adet grup çalışma odası, 7 adet akademik personel çalışma odası bulunmaktadır.

Görsel-İşitsel bölümde ödev ve araştırma amaçlı, internet erişimli bilgisayarlar, Kütüphane girişinde, kitap katlarında, kütüphane kataloğunu tarama bilgisayarları ve otomatik kitap ödünç-iade verme istasyonu bulunmaktadır.

Taş baskı, el yazması ve nadir basım eserlerin yer aldığı gelişmekte olan bir nadir eser koleksiyonu ve salonu bulunmaktadır.

Giriş katında fotokopi ve kırtasiye hizmeti veren özel bir işletme de yer almaktadır.

Bina içindeki kafeteryada,  sıcak-soğuk içecek ve snack otomatları okuyucuların ihtiyaçlarına sunulmuştur.

ESOGÜ Kütüphanesi;  öğrencilerine, akademik ve idari personeline, mezunlarına, emekli personeline ve diğer kullanıcılara 7/24 hizmet vermeye devam etmektedir.

Kütüphanemizde; LC (Library Of Congress) sınıflandırma sistemi kullanılmaktadır. Kataloglama sistemi olarak ise AAKK 2 (Anglo Amerikan Kataloglama Kuralları 2) kullanılmaktadır.

ESOGÜ kitap koleksiyonu yaklaşık 164.908 adet basılı ve 392.248 adet elektronik kitaptan oluşmaktadır. Süreli yayın koleksiyonunda ise 10235 adet ciltli dergi bulunmaktadır. Bunun dışında aboneliği devam eden Türkçe basılı (güncel ve akademik) 22 adet derginin son sayıları salonlarımızda sergilenmektedir.  Tez Bölümümüzde ise 8107 adet yüksek lisans ve doktora tezi bulunmaktadır.