Araştırmacı Kimlik Tanımlaması

Araştırmacı Kimlik Tanımlaması

Veri tabanlarında yazar bilgileri girişlerinde yapılan imla hataları, karakter uyumsuzlukları ya da aynı isimde birden fazla araştırmacının bulunması gibi sebeplerle bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu nedenle çeşitli atıf indekslerinin yanı sıra bazı kuruluşlar da yazarları tanımlamaya yönelik numaralar geliştirmiştir.

Daire Başkanlığımız, Üniversitemiz ve akademisyenlerimizin yayınlarının sağlıklı analizi için, tüm akademisyenlerimizin aşağıdaki araçlara kayıt ve düzenleme işlemlerinde kullanılmak üzere yardım kılavuzları hazırlamıştır.

ResearcherID – Yardım Kılavuzu

Publons her yazar için ResearcherID numarası sağlamaktadır. Yazarlar bütün yayınlarını ResearcherID ile ilişkilendirerek bunları tek bir noktada toplayabilir. Böylece, yazarlar Web of Science içerisinde yer alan yayınlarına ilişkin güncel atıf analizlerine kolaylıkla erişim sağlar. Yazarlar web sayfası üzerinden kayıt yaptırarak ResearcherID edinme imkanına sahiptir.


ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – Yardım-Kılavuzu

ORCID çeşitli örgütler, yayın kuruluşları ve fon sağlayıcıları tarafından kurulmuş olan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. ORCID bireysel araştırmacılara ücretsiz olarak yazar tanımlayıcı numarası sağlar. ORCID numarası Scopus  ve Web of Science atıf indekslerinde de kullanılmaktadır.


Scopus Yazar Profil Bilgileri Düzenleme – Yardım-Kılavuzu

Scopus atıf indeksi her yazar için profil sayfası oluşturmaktadır. Bu sayfalarda yazara ait tanımlayıcı numaralar da bulunmaktadır.